Novinky

Sobotní aktivity květen 22

14. 05. 2022 Sobotní aktivity. V sobotu 14. května si každá skupina udělala svůj vlastní program. Jedna skupinka se rozhodla jet autobusem do Mostkovic, projít se podél přehrady a výlet završit koupáním u vrbiček. Zdatnější děti si vyjely na přehradu na kolách. Další skupinka měla naplánovanou oslavu narozenin dvou sourozenců, takže oslavenci s pomocí dalších dětí připravovali občerstvení. Kromě oslavy děti také pracovaly na zahradě, kde pod dohledem tety sázely přísady rajčat, ředkviček a hrášku. Děti se už teď těší, jak si své výpěstky sklidí a pochutnají si na nich. Jiná skupinka dětí jela navštívit dnes již dospělou Janu, která dříve žila v našem domově. Všichni z tohoto setkání měli velkou radost a zavzpomínali na dobu minulou. Sobotní akce jednotlivých skupin byly opravdu různorodé, plné pohybu, mlsání, zahradničení i milého setkání a vzpomínání.

Více informací

Slavata triatlon 22

12. 05. 2022 SLAVATA TRIATLON TOUR OLOMOUC 2022 Letos jsme se opět zúčastnily triatlonových závodů v Olomouci, které pořádá Tomáš Slavata se svoji Hromovou partou. Parádní počasí a skvělá organizace závodů měla být dobrým odrazovým můstkem k porovnání výkonnosti mezi závodníky…I když šlo vlastně o sportovní setkání děti z dětských domovů a žáků škol z olomouckého kraje. Kluci jako obvykle měli velké řeči a očekávání, ale výkony byly hodně slabé. Děvčata překvapila sama sebe a umístila se na stupních vítězů – jsou to naše šikulky. Prožili jsme suprové odpoledne za které patří Tomovi velké DÍKY!

Více informací

Turistický víkend 22

06. 05. 2022 Turistický víkend V termínu od 6. do 8. května jsme využili nabídky našich hodných sponzorů rodiny Zapletalových. Chata Petrovka, kde Zapletalovi nyní bydlí, a kde nám nabídli ubytování zdarma, se nachází v Bělé pod Pradědem. V pátek, po skončení vyučování děti dorazily na domov, kde své školní aktovky vyměnily za batohy a společně jsme vyrazili vzhůru za dobrodružstvím. Čekala nás jízda přeplněným vlakem, což ale děti k našemu údivu zvládly na jedničku. V Jeseníku nás pak čekal pan Zapletal s otevřenou náručí, a naložil dětem batožinu do auta, aby jim odlehčil. My na místo potom dorazili autobusem, kde nás pro změnu čekala paní Zapletalová s uvařeným teplým čajem a napečeným cukrovím. V sobotní den jsme podnikli onen turistický výlet. Autobusem jsme se nechali vyvézt na Červenohorské sedlo, odkud jsme se po červené značce vydali na Švýcárnu. Cestou nás místy ještě překvapil sníh, takže nechyběla malá koulovaná, ale neobešlo se to ani bez menších pádů. Na Švýcárně jsme si museli doplnit energii, a tak jsme si společně pochutnali na borůvkových knedlících. Když jsme načerpali sílu, vydali jsme se po modré značce k Vysokému vodopádu. Starší děti pomáhaly mladším s přebroděním se přes potok, za což si zaslouží náš velký dík. Pozvolným tempem jsme nakonec došli až k Petrovce. Trasa byla celkem dlouhá asi 19 km a nás v cíli čekalo další překvapení. Zapletalovi dětem nakoupili špekáčky, které jsme si společně opekli na ohni a pak jim ještě dopřáli koupání v sudu, což pro ně byl asi největší zážitek. Protože Zapletalovi mají děti rádi, udělali jim pak ještě jako bonus domácí hamburgery. Myslím si, že celý víkend si užily jak děti, tak i my dospělí, a už se moc těšíme, až na Petrovku opět zavítáme na podzim. Tentokrát si děti vyzkoušejí rýžování zlata. Ještě jednou moc a moc díky.

Více informací

Návštěva radnice a předání ocenění 22

05. 05. 2022 Dne 5. 5. 2022 jsme byli pozváni na prostějovskou radnici, kde si naše děti převzaly pěkné ceny za výtvarnou soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Český zahrádkářský svaz. Do soutěže se zapojily základní umělecké školy, základní školy i mateřské školy z celého Prostějova. Tento rok byly naše děti velmi úspěšné. Obsadily vítězné pozice hned v několika kategoriích.

Více informací

Filipo - Jakubské hádání

01. 05. 2022 Filipo – Jakubské hádání Je sice 1. májová sobota odpoledne, ale počasí je trochu uplakané. Proto jsme se rozhodli navázat na minulý víkend, kdy se u nás v areálu pálili čarodějnice a vrátili jsme se v čase zpět o pár dnů. Ve 14:00 hodin jsme se sešli ve společenské místnosti a rozdělili děti do tří skupinek. Děti měly pomocí pastelek namalovat a ztvárnit dubnovou pranostiku, potom vyhledávaly slova, která nebyla v textu, doplňovaly hádanky a měly složit rozstříhaný obrázek čarodějky. Chválím je i za správné zařazení názvů k jednotlivým bylinkám. No, a jelikož se během dvou hodin, které nám mimochodem utekly jako voda – dozvěděly, jak bezpečně poznat pravou čarodějnici, tak si zasloužily odměnu v podobě zaručeně pravého a nefalšovaného čarodějnického průkazu se svým novým čarodějnickým jménem. Při rozdávání průkazů se měly děti ve jménu poznat. Dost jsme se při tom nasmáli. Bylo zvláštní, že se všechny děti hlásily ke svým novým přezdívkám. Ani jsme si přitom nevšimli, že už venku přestalo pršet. Děti se posilnily svačinou a všichni jsme se vydali ven. Někdo šel na procházku, někdo hrál míčové hry a někdo jezdil na kolečkových bruslích. Byla to příjemně strávené květnová sobota.

Více informací

Pálení čarodějnic 22

30. 04. 2022 Pálení čarodějnic – 30. 04. 2022 Dnes provázejí pálení čarodějnic klobásky a čarodějnické aktivity. Dopoledne děti vyráběly čarodějnice ze starých hader a připevnily je ke koštěti. Někteří je měly v životní velikosti, jiní zase miniaturní. Všem se moc povedly. Špekáčky, figuríny a oheň, u kterého se sešly děti z celého domova. Tak vypadalo celé sobotní odpoledne. Všichni jsme se bavili a slavili, že už bude zase teplé počasí. Samotnou akci jsme zpestřili čarodějnickými aktivitami. Nejprve jsme si povídali o tradici a zvycích. Zábavný slalom na koštěti děti zcela rozveselil. Běhaly s koštětem pod zadkem, trefovaly se šiškami do čarodějnického klobouku a odměnou jim byl kouzelný pytlík se sladkostmi. Když si děti pohrály, oheň už dosahoval veliké výšky. Postupně přistupovaly k pálení čarodějnic. Nakonec jsme si opekli klobásky a nadšeni jsme odcházeli domů.

Více informací

Velikonoce 2022

16. 04. 2022 Skvělý velikonoční víkend Ke svátku jara neodmyslitelně patří Velikonoce. Děti tímto svátkem žijí již několik dní dopředu. Jenže je také třeba se na ně i důkladně připravit a tak jsme se tedy připravovali. Na každém bytě to vonělo pečenými cukrovými beránky a děvčata barvila vajíčka, aby měla v pondělí za vymrskání co nabídnout koledníkům. Některá vajíčka byla obarvená přírodně – v cibulových slupkách a ozdobená kytičkami a lístečky. Jiná zase zářila veselými barvičkami, aby nalákala koledníky. Ani chlapci ale nezaháleli. V sobotu si za pomoci strejdy Mirka pletli pomlázky. Někomu se dařilo více, někomu méně, ale ve finále měl každý z chlapců svou upletenou pomlázku – a že se jim povedly. Abychom dětem ukrátili čas do Velikonočního pondělí, vydaly se v sobotu děti v areálu cestou za pokladem od velikonočního zajíčka. Každá skupina měla za úkol najít šest papírků, na kterých byly psány pouze znaky morseovy abecedy. Pomocí klíče je měly děti rozluštit. Na úkol se vrhly s obrovským nasazením. Během chvilky našly všechny papírky a na bytech hledaly, zkoumaly a luštily správnou odpověď. Zvládly to všichni. Odměnou jim byla slíbená sladká zajíčkova odměna. V neděli některé děti roznášely vlastnoručně vyráběné a malované kraslice v podobě velikonočních zajíčků a zaječic, aby udělaly dalším dětem radost. Došli jsme až na Hloučel, kde jsme poschovávali nejvíc kraslic. Odměnou byla dětem limonáda, která všem přišla vhod. Byl to krásně strávený víkend, který jsme si všichni užili.

Více informací

Velikonoční jarmark

15. 04. 2022 Velikonoční jarmark – Myslejovice V pátek 15. dubna jsme se na pozvání pořadatelů zúčastnili Velikonočního jarmarku v Myslejovicích. Stejně jako v Prostějově, i tam jsme měli možnost předvést naše výrobky, jejichž koupí lidé přispívají na nejrůznější akce pro naše děti. Na akci byl připravený i tematický program, kde děti malovaly na odlitky ze sádry ve tvaru vajíček, sázely květiny a vyzkoušely si i pletení kocarů. Překvapením pro ně byl polední příjezd koňů, na kterých se mohly povozit. V tento den se tak spojily dvě příjemné věci dohromady. Kromě toho, že jsme vydělali menší obnos, prožily naše děti pěkné odpoledne.

Více informací

1. pomoc 3. část

15. 04. 2022 Školení první pomoci – část třetí V pátek 15. dubna jsme se opět setkali s paní Černochovou z organizace Červený kříž. Tentokrát se děti učily ošetřit popáleninu 3. stupně. Paní Černochová jim popáleninu namaskovala, a děti si ji pak zkusily zachladit a následně ovázat. Vždy jim klade na srdce, že otevřenou ránu je lepší zavázat, aby na ni dotyčný neviděl, a zbytečně tak nepanikařil. Vyzkoušely si, jak udělat tzv. prakový obvaz a následně jím zase zastavit krvácení. Dále si předvedly pár možností transportu, což paní Černochová simulovala na situaci zranění v lese, kde není možnost příjezdu sanitky. Nakonec si všichni společně zazpívali písničku pro zopakování čísel na záchranné složky, čímž jsme se nakonec rozloučili. Těšíme se na brzké setkání čtvrtého bloku.

Více informací

Zelený čtvrtek 22

14. 04. 2022 14. 4. 2022 Zelený čtvrtek – hledání pokladu Do našeho domova přišly za dětmi dvě praktikantky a připravily si pro ně zábavnou hru – hledání pokladu. Předem určily dětem trasu, kde byly uschovány lístečky s úkoly, které cestou plnily. Čerstvý vzduch v kombinaci se zábavou je vynikající pro dobrou náladu. Děti šmejdily po celém dětském lese a hledaly na viditelných místech, ve větvích, v trávě, v pařezech, na pyramidě, v pískovišti stopy, které je zavedly až k pokladu. Byla to velká krabice se sladkostmi a obálkou. V té byl ukrytý recept na pečení jidášů. Tyto si po obědě upekly. Moc se jim povedly a ještě více chutnaly. Děti měly velkou radost a užily si krásný a příjemný den.

Více informací

Novinky

Kalendář akcí