Novinky

Zmoklá sobota 2021

08. 05. 2021 8. a 9. 5. Zmoklá sobota Už několik týdnů před tímto víkendem jsme si plánovali celodenní výlet na Plumlovskou přehradu. Počasí ale bylo jako na houpačce – chvíli svítilo sluníčko a vzápětí lilo jako z konve. Proto jsme zvolili jistější a hlavně kratší variantu. Po obědě jsme se vydali na Hloučel, ale povětrnostní podmínky nás opět podfoukly a my jsme skončili pod přístřeškem v Kolářových sadech. Lilo ale tak silně, že jsme se museli vrátit asi po hodině a půl totálně promáčení zpět na DD. Po zbytek dne jsme prali a sušili promáčené oblečení a děti se musely zahřát pod teplou sprchou. Druhý den jsme už nic neriskovali a zůstali jsme v blízkosti domova na dětském hřišti na sídlišti Šárka. Tam děti prověřil houpačky, skluzavky, domečky a šplhadla a kupodivu jsme ani nezmokli. Dokonce nás pohladily i sluneční paprsky a my se pozdě odpoledne vrátili domů ,, suchou nohou.“

Více informací

Pálení čarodějnic 2021

01. 05. 2021 Slet čarodějnic a čarodějů. I u nás v dětském domově došlo na rej čarodějnic a čarodějů. Některé děti se patřičně nastrojily a namalovaly, jiné si vzaly pláště a klobouky. Každá správná čarodějnice nebo čaroděj umí létat na koštěti, a to byl také první úkol na cestě k získání čarodějnického vysvědčení. Kromě této důležité disciplíny děti dále hledaly šklebouny, kreslily vlastní čarodějnický portrét nebo byly vyzkoušeny z čarodějnických znalostí. Musíme uznat, je mezi námi plno šikovných a nadějných čarodějnic a čarodějů. Nikdo ze zkoušek nepropadl, ba naopak na vysvědčení byly jen samé jedničky. A jak se říká, to nejlepší nakonec – odpoledne bylo zakončeno ne upálením čarodějnice ale opékáním špekáčků.

Více informací

Sobotní výlet - Smržice

24. 04. 2021 Sobota 24.4.2021 V tak krásný slunečný den jsme s dětmi vyrazili do nedalekých Smržic, které se nachází v blízkosti Prostějova. Na cestu si děti připravily svačinu dle vlastního výběru a upekly si bábovku. Výlet jsme naplánovali na celý den. Ve Smržicích se totiž nachází krásné místo určené pro opékání a nechybí samozřejmě ani hřiště, kde si na své přijdou jak menší, tak starší děti, které se bavily hraním fotbalu. Navíc je to místo, od kterého pak vede i naučná stezka. Výhodou je, že do Smržic vede pěkná cesta podél naší říčky Hloučeli, na kterou pak navazuje bezpečná stezka, která veda právě až do Smržic. Neopomněli jsme však ani menší děti, které by tak dlouhou trasu neušly. S těmi se na cestu vydal náš kolega firemním autem. Měli však velice důležitý úkol, kterým byla příprava špekáčků a dovoz skládanek na přilepšenou. Celá trasa tam i zpět totiž činila 18 km, a tak děti, které tuto trasu ušly, měly navíc za odměnu ještě nanuk. Na konci dne pak všechny děti příjemným vysílením padly, ale už se opět těšily na další podobný výlet.

Více informací

Venkovní aktivity s grilováním 2021

10. 04. 2021 Venkovní aktivity s grilováním 10. 4. 2021. Děti to na jaře láká ven, proto jsme na toto sobotní odpoledne připravili jak pracovní, tak i sportovní aktivity. Děti zametaly, uklízely odpadky kolem domova, pracovaly na zahradě, jezdily na kolech a koloběžkách. Některé děti vytáhly kolečkové brusle, jiné si zahrály fotbal. Aktivit bylo opravdu hodně a dětem pořádně vyhládlo. Nejlíp chutná na čerstvém vzduchu, a proto jsme s nimi udělali první jarní grilování. Děti si pochutnaly na výborné klobásce s chlebem, hořčicí nebo kečupem. Chutnalo všem.

Více informací

Po stopách zajíčka až za pokladem 2021

03. 04. 2021 Po stopách zajíčka až za pokladem V tomto roce jsme si pro děti jako každoročně připravili krátké povídání o Velikonočních svátcích a zvycích. Toto povídání jsme si zpříjemnili sladkým pokrmem, který připravily děti, a některé zvyky jsme také praktikovali. Pekli jsme cukroví i beránky, barvili vajíčka, pletli pomlázky, a abychom v dětech některé tyto zvyky upevnili, připravili jsme si pro ně na toto téma akci nazvanou "Po stopách zajíčka až za pokladem". Princip spočíval v tom, že jsme dětem připravili trasu s deseti úkoly. Směr této trasy dětem určovaly fáborky s modrou barvou, a v místě kde se navíc objevil fáborek se žlutou barvou, musely děti hledat úkol. Úkoly tvořily otázky týkajících se Velikonoc a jednotlivé odpovědi děti zaznamenávaly do předem připravené křížovky. Po vyplnění této křížovky pak děti dostaly indicie k místu, na němž by se měl nacházet poklad. Pro děti to bylo zpříjemnění svátků v takto náročné době, která je už i pro ně velice dlouhá.

Více informací

Úklid kolem DD a tvořivé dílničky

20. 03. 2021 Úklid kolem DD a tvořivé dílničky 20. 3. 2021. I když podle kalendáře má jaro už pomalu otevírat pomyslné dveře, venku to dnes jarně zatím nevypadalo. Ale ani to nás neodradilo od menšího úklidu kolem domova. Děti zametaly napadané jehličí, vyhrabávaly suchou trávu nebo sbíraly odpadky. Po svačině děti podle zájmu přišly na tvořivé dílničky. Ve společenské místnosti děti vyráběly z papíru ptáčky, tulipány jako zápichy do květináčů, ovečky nebo zajíčky. Na oranžovém bytě se malovalo na skleněné hrníčky. Ze svých výrobků měly děti velkou radost.

Více informací

Mandalový den 2021

13. 03. 2021 Mandalový den - 13.3.2021 Zima se sice tváří jako jaro, ale na pravé jarní sluníčko si budeme muset ještě pár dní počkat. Aby barvy v přírodě nebyly tak smutné, snažili jsme se je trochu rozveselit. Každé z dětí si vybarvilo jednu nebo dvě Mandaly a vdechly jim pomocí barviček trochu života. Mandaly mají sloužit k uklidnění, relaxaci, harmonizaci duše a taky, aby udělaly někomu radost. A právě to se dětem povedlo. Snažily se, aby Mandaly byly co nejveselejší a krásně pestré. Myslím, že se to všem podařilo. Každý měl ze svého výtvarného dílka radost a zároveň jsme si těmito obrázky zpestřili a vyzdobili interiér bytu. Samozřejmě nesměla chybět ani sladká odměna, kterou děti velmi ocenily. No a která mandala byla nejhezčí? No přece každá, kterou děti vytvořily svou představivostí, pečlivostí a snahou přivolat jaro.

Více informací

Venkovní aktivity s občerstvením 2021

27. 02. 2021 Venkovní aktivity s občerstvením 27. 2. 2021. Sobotní akce začala již v dopoledních hodinách, kdy děti na jednotlivých bytech za drobné pomoci vychovatelek připravovaly nejrůznější kulinářské dobroty. Odpoledne jsme se sešli v lesíku za dětským domovem a po krátké prezentaci sladkých i slaných dobrot následovaly nejrůznější aktivity – opičí dráha, skákání přes švihadlo, předvedení zvířete, zazpívání písničky nebo přednes básniček. Po splnění těchto úkolů následovala tolik očekávaná ochutnávka. Dobroty z talířů postupně mizely. Zbylé drobečky jsme smetli na zem pro broučky a ptáčky, kteří se tu a tam objevují v trávě a dávají nám tak vědět, že jaro již klepe na dveře

Více informací

Kamínkování 2021

20. 02. 2021 Kamínkování 20.2.0021 Tento týden byl ve znamení jarních prázdnin. Několik dní si děti užívaly tolik vytoužené sněhové nadílky. Bohužel ve čtvrtek začala obleva a bílá peřina pomalu roztávala. Nám to ale nevadilo. O to s větším nasazením se děti pustily do malování kamínků, které jistě znáte z Facebooku. Děti překypovaly nápady v malování obrázků. Z kamínků vykukovaly postavičky z kreslených seriálů, srdíčka, stromy, zvířátka a spousta dalších výtvarných dílek. Dokonce jsme použily i Decoupage – ubrouskovou techniku. Druhý den se všichni, kteří se na této činnosti podíleli, vypravili vybaveni svačinami a nejméně 40 vyparáděnými kamínky do terénu. Cesta vedla přes Kolářovy sady na nedaleký Biokoridor Hloučela. Tam se shodou okolností konala akce pořádaná sdružením IRIS - nazvaná Zmrzlou Hloučelou. Na stromech byly v zatavených foliích rozvěšené různé úkoly, hádanky, kvízy a jazykolami, které děti luštily a odpovídaly na ně. Soutěžily společně i proti sobě. U toho roznášely a schovávaly kamínky do různých skulin ve stromech a pařezech. Měly obrovskou radost, když viděly, že některý z jejich kamínků byl objeven dalšími dětmi, které byly s rodiči rovněž na vycházce. Všechny kamínky byly rozdány a my hezky promrzlí jsme se těšili domů na horké kakao a na něco dobrého k tomu. Tím jsme zakončili bezvadný den i jarní prázdniny.

Více informací

Zimní olympiáda DD 2021

15. 02. 2021 Jarní prázdniny 2021. První dny jarních prázdnin děti využily k nejrůznějším venkovním aktivitám. Vzhledem ke sněhovým podmínkám jsme pro děti připravily zimní olympiádu. Při plnění osmi disciplín se děti doslova na sněhu vyřádily a užily si legrace. Děti soutěžily například v tahání saní, válení sudů, skocích do dálky, střílení míčku do branky nebo v přesnosti hodu na terč. Kdo měl zájem, vyzkoušel si oblíbený zimní sport a to běžkování. Po počátečních karambolech a pilování správné techniky si děti užily i tuto aktivitu. Pohyb na vzduchu a mrazivé počasí dětem zbarvilo tváře do červena. Nechybělo ani vyhlášení vítězů a předání odměn všem dětem a poté diskotéka ve společenské místnosti. První dva dny prázdnin uběhly jako voda. Zůstaly fotografie, krátká videa a hlavně zážitky.

Více informací

Novinky

Kalendář akcí