Novinky

Úklid kolem DD a výlet do Lipové

20. 11. 2021 20. listopadu 2021 V sobotu 20. listopadu jsme s dětmi naplánovali úklid okolo našeho domova. Hrabali jsme listí, zametali chodníky, silnice i parkoviště a nakonec listí odváželi na kompost. Takto jsme se dokázali zabavit na celé dopoledne, abychom pak zase po obědě mohli vyrazit někam na výlet. Jen pár kilometrů od Prostějova se nachází vesnice Lipová, která ve své přírodní rezervaci ukrývá Lipovský hrádek. Nosné části tohoto hrádku jsou zpevněny maltou, ale zbytek stavby je tvořen z nasucho poskládaných kamenů. Tento výtvor je dílem jednoho z obyvatel obce Lipové, který hrádek stavěl v letech 2006-2010. Děti si místo prolezly křížem krážem a řádně se na něm vyřádily. Vzhledem k tomu, že se hrádek nachází uprostřed motokrosové dráhy, byli jsme v tento den pozorovateli pár takovýchto nadšenců. Nakonec jsme se autobusem dopravili zase zpět na domov, kde si děti ve finále pochutnaly nad dobrotami z KFC, a to díky jedné studentce, která si naše zařízení vybrala v rámci školního projektu, čímž nám na tuto pochoutku získala poukaz v hodnotě 1500 Kč, za což jí velice děkujeme.

Více informací

Uspávání broučků 21

13. 11. 2021 Uspávání broučků 13.11.2021 Uspávání broučků je naše tradice. Lampičkový průvod je procházka podzimním podvečerem. Děti mají v ruce světýlko, které si během dne vyrobily malováním, vystřihováním a lepením na skleničku od marmelády. Během kombinované techniky jsme děti seznámily se způsoby, jakými hmyz přečkává zimní období. Tím si připomenuly znalosti o přírodě. Pojmenovávaly různé druhy a mohly si je i namalovat. Naučily se krátkou ukolébavku pro broučky, kterou je uspávaly pod každým keřem. Akce se dětem moc líbila.

Více informací

ZOO Vyškov

06. 11. 2021 ZOOpark Vyškov. V sobotu 6. 11. 2021 jsme nasedli s dětmi do vlaku a vyjeli na výlet za zvířátky do nedalekého Vyškova. Hned po příchodu do ZOO se děti pořádně posilnily vlastnoručně připravenými bagetami a potom již následovala důkladná prohlídka všech chovaných zvířat. Děti si mohly prohlédnout kapry a karasy, čápy, různé druhy králíků, morčata, oslíky a koníky, velbloudy, lamy nebo různé druhy kura domácího. Nejdéle času děti strávily na Babiččině dvorečku, ve kterém mohly podrbat prase nebo pohladit a nakrmit ovečky a kozy. Při cestě na nádraží jsme dětem na náměstí zakoupily pizzu a poté nás už opět čekala jízda vlakem zpět do Prostějova. Přímý kontakt s domácími zvířaty již není v současné době tak častý a běžný, a tak si děti pobyt na dvorku velice užily. O zvířátkách mluvily po zbytek víkendu.

Více informací

Ohňová show 2021

30. 10. 2021 Lupus Albus 30.10. k nám zavítala skupina historického šermu – Lupus Albus. S jednou členkou této skupiny se děti znají už delší dobu, protože v době online výuky pomáhala s výukou našich dětí v domovském prostředí. Byli jsme proto rádi, že nám představila i ona své blízké, známé a kamarády a že společně přijali pozvání do našeho domova. Připravili si pro naše děti celoodpolední program a nejen děti, ale i dospělí si mohli vyzkoušet střelbu z luku na terč, souboj se sudlicemi ( na provázku byl umístěný pěnový míček ), dál si mohl každý skolit kopím kance nebo vyzkoušet přesnost a soustředěnost hodem provazových kroužků na zabodnutý meč do země. Svou rychlost, pozornost a mrštnost jsme si prověřili v šermířském souboji s pravým rytířem a taky jsme mohli ochutnat pravý a nefalšovaný středověký oukrop z hrachu, krup, čočky a zelí, který hosté připravili na rozdělaném ohni v kotlíku. Kupodivu dětem moc chutnal a kotlík byl prázdný v cukuletu. Někteří si i několikrát přidali. My jsme pro zahřátí připravili pravý středověký punč z jablkového moštu, hřebíčku, skořice a jablíček, který se podával pro zahřátí. Taky každá skupina připravila na bytě malé pohoštění, aby bylo co zakousnout. Po soutěžích začalo šermířské představení, kdy nám členové skupiny předvedli něco ze svého umu. Vše vypadalo skutečně, jelikož jsme si na rytířích mohli prohlédnout šermířskou zbroj, dobové kostýmy a nahlédli jsme i do středověkého stanu, aby si děti dokázaly představit, jak se kdysi žilo. Na šermířské klání se přijelo a přišlo podívat i několik obyvatel z domu seniorů, které jsme si na tuto akci dovolili pozvat. Škoda jen, že nemohli z časových důvodů zůstat na zlatý hřeb dne, který vyvrcholil po setmění v úžasnou ohňovou show. Byla to skutečně ohromující podívaná. I když jsme do poslední chvíle netušili, jestli se vůbec uskuteční. Den byl sice slunečný, ale nadmíru větrný. Proto když se vítr večer na chvíli utišil jsme mohli shlédnout fascinující a dech beroucí kouzelnou podívanou. Tímto bych moc chtěla poděkovat všem členům skupiny historického šermu Lupus Albus, kteří připravili našim dětem, a nejen jim úžasné odpoledne a kouzelný podvečer. Budeme doufat, že toto setkání nebylo poslední.

Více informací

Zlatá farma Štětovice 2021

29. 10. 2021 Výlet do Štětovic na Zlatou farmu Dne 29.10.2021 jsme využili toho, že hlásili jeden z posledních pěkných dnů, a rozhodli jsme se s dětmi vyrazit na farmu do Štětovic. Nejprve jsme dorazili autobusem do nedaleko vzdálených Hrdibořic, kde se nachází rybníky. Tyto rybníky jsou posledním místem v ČR, kde roste Matizna bahenní, o které jsme si mohli něco přečíst na naučných tabulích. Touto cestou vedoucí kolem rybníků jsme došli až ke Zlaté farmě, kde si děti mohly pohladit telátka i dospělé krávy. Viděly také malá selátka, kozy, ovce, pohrály si s kočkami a využili i hřiště vyrobené z několika kupek sena. Odměnou jim byla ochutnávka mléčných výrobků v podobě sýrů a mléčných dezertů. Ze Štětovic jsme se pak dále vydali do Vrbátek, kde děti již z dálky zaujal obrovský cukrovar. Řekli jsme si tedy něco málo i o výrobě cukru a nakonec vlakem dojeli zase zpět. Bylo to příjemně strávené odpoledne, kde nám největší odměnou bylo nadšení a výborné chování našich dětí.

Více informací

Výlet do Horní Lipové

23. 10. 2021 Výlet vlakem do Horní Lipové 23. října bylo krásné podzimní počasí, proto jsme se s dětmi vydali na výlet. V Prostějově jsme nasedli na vláček a dojeli do krásné přírody v Jeseníkách. Na turistické trase, která měřila necelé tři kilometry, jsme využili několik vkusných vyřezávaných odpočívadel. Tam děti poznávali různé druhy listnatých a jehličnatých stromů. Opakovaly si také názvy lesní zvěře a ptáků. Někteří byli pochváleni i za název nejvyšší hory Jeseníků a Krkonoš. V cíli se nám otevřel pohled na oázu klidu a pohostinnosti v Lesním baru. Děti se občerstvily nápoji chlazenými potoční vodou. Sami si opekly špekáčky nad ohýnkem a vše završily sladkou tečkou, kterou si vybraly z různých druhů čokoládových oplatků. Spokojeně jsme scházeli do údolů a kochali se nádherně zbarvenými lesy.

Více informací

Tvořivá neděle 2021

17. 10. 2021 Tvořivá neděle 17. 10. 2021. Tuto neděli se za dětmi přijel podívat Láďa Samek, který vede organizaci Děti v akci. Přijel se třemi studentkami a s rodinou pana Vaňka. Láďa Samek dětem dovezl fotografie z prázdninové akce. Manželé Vaňkovi rozdali dětem bonbóny, fotografie hráčů fotbalového týmu Sigmy Olomouc a také je pozvali na fotbalový zápas, na který se děti již teď moc těší. Děti pekly perníčky, které podle své fantazie nazdobily cukrovou polevou, dále tvořily vánoční přáníčka a namotávaly jutový provázek na svíčky, které pak nakonec dozdobily navlečenými korálky. Celé odpoledne příjemně uteklo; domovem se linula vůně upečených perníčků. Manželům Vaňkovým, kteří přijeli i se svými dětmi a sponzorovali celé dnešní tvoření na vánoční trhy, patří velké poděkování.

Více informací

Terezské údolí 21

16. 10. 2021 Terezské údolí 16. 10. 2021. V sobotu jsme se s dětmi vypravili na procházku podzimní přírodou do Terezského údolí. Nenáročná trasa začínala v Laškově. Podzimní sluníčko ještě zjemna hřálo; krásně zbarvené stromy lemovaly cestu údolím. Pohodovým tempem jsme došli do Náměště na Hané, kde jsme se zašli podívat k místnímu zámku. Za odměnu děti dostaly malé pití a výbornou trubičku plněnou šlehačkou. Vlakem jsme potom dojeli zpět do Prostějova. Ani se nám nechtělo věřit, že jsme ten den ušli přes 10 kilometrů.

Více informací

Samosběr ovoce, jablečné hodování a grilování v Domamyslicích, tradiční řemesla, hospodářská zvířata na dvorku

02. 10. 2021 Samosběr ovoce, jablečné hodování, grilování, tradiční řemesla a hospodářská zvířata V sobotu 2.10.2021 se naše děti více seznámily s životem na vesnici. Teta Ivanka nás pozvala na svůj statek. Byl krásný podzimní den. Polní cestou do Domamyslic mohly děti pozorovat práce na poli, v zahradě pojmenovávaly a ochutnávaly jablka, hroznové víno a ořechy. Naučily se česat jablka ze země i z žebříku a opatrně je ukládaly do beden. Odměnou jim byla bohatá hostina – grilované maso, klobásky, domácí koláče, cukroví, jablečný mošt. Prostě pastva pro oči a mlsné jazýčky. Toto občerstvení jim připravila teta Ivanka a její kamarádky, za což jim moc děkujeme. Po odpočinku si prohlédly chov daňků, slepic, mohly si také posbírat čerstvě snesená vajíčka. Navštívily kovárnu, kde mohly shlédnout práci uměleckého kováře. Všem dětem i tetám se akce moc líbila.

Více informací

Smržice 21

27. 09. 2021 Opékání ve Smržicích V prodlouženém víkendu, konkrétně v pondělí 27. září jsme se rozhodli jeden z posledních pěkných dní s dětmi strávit na čerstvém vzduchu a zakončit jej opékáním. Po obědě jsme se vydali do Smržic, kde jsme si společně nejprve prošli naučnou stezku na Stráž a následně si děti užívaly hrátek s míčem a menší děti zase využily pro dovádění skluzavku. Mezitím měli děti ještě za úkol najít vhodné klacky na opékání a také menší chrastí na oheň. Ten pak společnými silami pod dozorem jednoho z vychovatelů děti rozdělaly, a každý si opekl svůj špekáček. Děti byly spokojené, dospělí také, počasí nám vyšlo sluníčkové, zkrátka den jako obrázek.

Více informací

Novinky

Kalendář akcí