Novinky

Motýlek v oblacích 23

04. 11. 2023 XXVI Motýlek v oblacích 2023 V sobotu 4. listopadu se děti z hudebně dramatického kroužku zúčastnily v Kopřivnici mezinárodní přehlídky tance, zpěvu a dramatické tvorby Motýlek. Nacvičily hudební pohádku Popelka na motivy Boženy Němcové. Mladičká Laura v roli Popelky, Justin jako princ a další mladí naši herci zaujali diváky úžasným vystoupením. Děti také využily doprovodný program. Vyfotily se ve fotokoutku, shlédly filmovou pohádku, obohatily se výstavou osobních a nákladních aut Tatra. Pro relaxaci a občerstvení byl pro děti přichystán bar Pomněnka. Všichni si tento den parádně užili a domů se vraceli se spoustou zážitků.

Více informací

Uspávání broučků 23

28. 10. 2023 Uspávání broučků – 28.10.2023 Dopoledne si děti vyráběly lampičky ze skleniček od medu. Starší děti malovaly barvičkami na sklo, lepily vystřižené obrázky, vyráběly úchyty z drátu a bužírky, pomáhaly malým dětem. Během dílničky jsme si povídali o životě broučků. Malé děti pak poslouchaly čtenou pohádku od Jana Karafiáta. V podvečer jsme se všichni vydali na vycházku s lampičkami a ukládali broučky k zimnímu spánku.

Více informací

Slatinice a podzimní tvoření 23

21. 10. 2023 Výlet do Slatinic a tvořivé odpoledne V sobotu 21. října se na nás smálo sluníčko, a tak jsme se s některými dětmi vypravili na odpolední výlet do Slatinic. Cesta vlakem nebyla dlouhá a procházka lázeňskou obcí byla plná zážitků. Malé děti se vyřádily na herním hřišti, větší chlapci zde trénovali parkour. Obešli jsme 3 léčivé prameny, dva z nich tekoucí jsme ochutnali. Prošli lázeňský parčík, zahráli si kuželky. Měli jsme štěstí i na projížďky historických aut – veteránů. Vše završil kornout zmrzliny a fandění fotbalovému zápasu SK Slatinice. Další děti se odpoledne sešly ve společenské místnosti na tvořivé dílničky. Mohly vyrábět vánoční přáníčka a korálkové ozdoby, které budou nabízeny na prodejních vánočních trzích. Moc se výrobky povedly, přijďte se přesvědčit na naše prosincové vánoční trhy do Alberta a Zlaté Brány.

Více informací

Výlet na Velký Kosíř 23

14. 10. 2023 Výlet na Velký Kosíř Pro ukrácení víkendu jsme 14.10.2023 uskutečnili výlet na Velký Kosíř. Dvě skupinky jely z Hlavního nádraží autobusem do Služína, kde jsme se setkali s třetí skupinkou, která přijela s tetou Peťou Peugotem. Pomalou procházkou jsme se po Hraběnce přesunuli do parku v Čechách pod Kosířem. Cestou jsme sbírali padané oříšky a všichni si na nich pochutnali. Nahoře , na Velkém Kosíři jsme si opekli buřty, občerstvili jsme se a kolem 15. hodiny jsme se vydali zpět na autobusovou zastávku do Služína. Tam jsme se rozloučili s dětmi a tetou, kteří se do Prostějova přemisťovali opět autem. V pozdních odpoledních hodinách jsme se spolu s dobrou náladou vrátili na Domov. Počasí nám přálo a příroda taky. Využili jsme darů přírody v podobě ořechů a potěšili oko barvícím se podzimním listím.

Více informací

Bělá podzim 23

07. 10. 2023 Jsme rádi, pokud můžeme našim dětem ukázat, jak to funguje v běžné rodině. Jedním z příkladů je rodina Lenky a Petra Zapletalových, která naše děti podporuje už léta. Opět jsme se za nimi s dětmi vypravili na víkend. Jeli jsme vlakem z Prostějova směr Kouty nad Desnou a pak až do Bělé pod Pradědem. V sobotu jsme vyrazili brzy ráno na výlet do Zlatých Hor. Navštívili jsme naučnou stezku, skanzen zlatorudných mlýnků a děti si s nadšením vyzkoušely rýžování zlata. Slunečný den jsme zakončili příjemným večerem na chatě s koupáním ve vířivce, opékáním a spoustou her a zábavy. V neděli jsme se vraceli do Prostějova spokojeni a naplněni elánem na další pracovní týden. Rodině Zapletalových děkujeme za jejich přízeň, podporu s vřelé přijetí dětí, které to nemají v životě jednoduché.

Více informací

Oslavy 70. výročí založení DD

23. 09. 2023 Kořeny Dětského domova Prostějov sahají do roku 1953, kdy byla založena Zvláštní škola internátní v obci Čechy pod Kosířem. Tento krok byl počátkem éry nového dětského domova. Pokračovatelem v této péči o děti bez vlastní rodiny je Dětský domov a Školní jídelna Prostějov, kde se děti společně s personálem přestěhovaly v roce 2005. Zde strávily tento rok své první Vánoce a kde prožívají své dětství a mládí do dnešních dní. K 1. 1. 2015 došlo k největší změně ve fungování dětského domova a to ukončení činnosti speciální školy při našem zařízení a k přechodu SPC pod zřizovací gesci PPP Olomouckého kraje. Tímto dnem začal působit dětský domov jako samostatný subjekt. K dnešnímu dni prošlo dětským domovem spousta mladých lidí, kteří dostali základy pro další samostatný život právě v naší instituci. 23. září jsme se sešli s bývalými klienty a pracovníky, abychom zavzpomínali na roky a dny strávené pod jednou střechou. Celá akce proběhla v příjemné atmosféře setkání po letech. Toto setkání by se nemohlo uskutečnit bez dotace z rozpočtu statutárního města Prostějova a řady dalších dárců. Všem mnohokrát za tyto dary děkujeme.

Více informací

Hanácké slavnosti 2023

16. 09. 2023 Hanácké slavnosti Děti z DD hodovaly letos 16.září. Nejdříve jsme si prošli náměstí, kde se představily tradiční hanácké soubory, zastavili jsme se i u řemeslných stánků. Nejvíce se však děti těšily na oblíbené kolotoče. Mladší děti si zajezdily v autíčku, na koníčku i v letadle. Starší pak lákala houpací loď a lavice, horská dráha a střelnice. Pouťové radovánky zakončily sladkou pochoutkou. Díky krásnému počasí si sobotní den všichni užili.

Více informací

Rozloučení se sourozenci Rusňákovými

23. 08. 2023 Veselá rozlučka Dovolím si zapůjčit si slova z jedné známé písničky - ,, čas letí jako bláznivý, nezastavím ho já, ani vy.“ Uplynulo už hodně vody, kdy k nám přišly dvě malé okaté děti a za nějaký pátek další dva jejich stejně okatí sourozenci. Jenže jak už to chodí, z malých okatých dětiček se stali dospělí lidé a nastal čas opustit domovské hnízdo a ubrat se jiným směrem a na jiné místo. Valinka, Roman, Zdenda a Honza se proto rozhodli řádně se rozloučit s ostatními dětmi v domově. Z kapesného, s dopomocí tety Jany nakoupili pro všechny přítomné pochutiny, sladkosti a limonády. S výběrem si dali patřičně záležet, aby všem chutnalo. Teta Terezka s dětmi z růžové skupiny vyzdobili společenskou místnost nafouklými barevnými balonky a Gába s Pavlem zapojili aparaturu, ze které se linuly písničky, které doprovázely odpolední diskotéku s občerstvením. Byla to tedy veselá rozlučka s bohatým občerstvením a diskotékou. Na závěr jsme jim všichni popřáli hodně štěstí a spousty přátel v jejich novém domově. … tak ať se jim tam líbí …

Více informací

Tábor Stříbrnice 2023

14. 08. 2023 Letní tábor Stříbrnice Od 14.8 do 20.8. 2023 naše děti pobývaly na prázdninách ve Stříbrnicích. Děti jsme vedli skrze různé aktivity k samostatnosti, zodpovědnosti, ohleduplnosti, slušnosti, statečnost a odvaze. Některým se dařilo, jiné potřebovaly větší dohled, pomoc a motivaci. Zapojovaly se do připravených her, hledání pokladu, sběru lesních plodů, a turistických vycházek. Využívaly sportovního nářadí /bradla, kruhy, pingpongový stůl/. Starší děti navštěvovaly rybník, mladší se koupaly v areálu chaty, kde měly k dispozici menší bazény a potok. Seznamovaly se s chovem domácích zvířat a mazlíčků. Těšily se na táborák, u kterého si opekly špekáčky a zazpívaly písničky. Nejvíce si užily bobovou dráhu.

Více informací

Tábor Paleček 2023

28. 07. 2023 Survivor Paleček Téměř všechny děti u nás v domově jsou nadmíru soutěživé, proto jsme pro ně připravili letní pobyt v Milovech ve stylu ,,Survivor.“ Bylo to sedm dní plných her a soutěží. Ale abych nepředbíhala. Po příjezdu jsme se nejdříve ubytovali, dali si oběd v tamní restauraci a později jsme se šli projít po okolí. Další den si děti sestavily čtyři družstva, vybraly si názvy, zhotovily svá týmová logy a vymyslely a naučily se týmový pokřik. Následně jsme zahájili tábor turnajem v petangu. Potom následovalo hledání placek se survivore body – které děti hledaly každý den, aby nasbíraly body. Aktivity jsme měnili podle počasí, jelikož nám ne vždycky přálo. Pokud bylo krásně, připravovali jsme soutěže venku – například přenášení písku v dlaních do připravené nádoby, slalom s míčem, slalom s pingpongovým míčkem na prkénku, závod ve dvojici se svázanýma nohama, držení v upažených rukou petangoých koulí, překonání sama sebe – děti měly sáhnout do zakrytých sklenic, aniž by věděly, co se v nich skrývá – před tím si ale vyslechly různé smyšlené verze, co by tam na ně mohlo číhat. Některé překonaly sami sebe, o čemž svědčí výraz několika tváří na fotografiích. Zvládli to ale všichni. Téměř bratro a sestro - vražedný boj vznikl při zatloukání hřebíků do pařezu. Povzbuzování týmů hovořilo za vše. Také jsme si vyšlápli na Perníčky a Čtyři palice – po návratu byli všichni odměněni diplomem. Jako bonus děti po cestě zobaly maliny a borůvky. No, a když nám počasí nepřálo, soutěžili jsme ve společenské místnosti, která na to byla přímo ideální. Děti se přetahovaly lanem, ochutnávaly potraviny se zavázanýma očima a velký úspěch měla i kofolová štafeta. Nemůžu se nezmínit o soutěži, kdy děti držely v upažených pažích petangové koule. Děti byly obdivuhodné, někdo vydržel 15 – 20 minut a nikdo se nechtěl vzdát, aby neprohrál. Podporoval je vždycky celý tým – zpívaly s nimi, tančily a jinak se snažily odpoutat pozornost od bolesti v ramenou. Všichni měli náš obrovský obdiv. Bojovali jako lvi, jen aby nezklamali své týmy. Mnozí opět překonali sami sebe. Všechny hry a soutěže byly patřičně sladce nebo slaně odměněny. Volný čas mohly děti trávit odpočinkem, poslechem hudby, míčovými hrami, na houpačkách, pískovišti nebo fotbálkem. Tímto bychom chtěli moc poděkovat panu Janu Horáčkovi z blízkého okolí, který si byl dvě odpoledne zahrát s našimi dětmi fotbal a po zápase jim všem vždycky koupil nanuky dle výběru dětí. Den před odjezdem jsme udělali vyhodnocení survivoru a všichni bez rozdílu byli odměněni diplomem a jak jinak – než pravou zlatou medailí. Večer jsme si udělali táborák a opekli výborné buřty, které koupil strejda Pepa v Tescu. Po úplném setmění jsme si mohli vychutnat fascinující ohňovou show, kterou zajistila teta Mirečka. Pozvali jsme i naše trpělivé spolubydlící z Palečku, kteří ochotně a bez námitek celý pobyt s námi a dětmi sdíleli. Děti byly sice hodné, ale i tak dost hlučné. Sousedé to měli od nás jako poděkování za trpělivost a byli jsme rádi, že naše pozvání přijali. Poslední den byl odpočinkový, děti se daly do vyšívání, drhání a každý si užíval poslední den tábora po svém. Co dodat závěrem? Ceny byly rozdány, ale soutěže nebyly zdaleka všechny vyčerpány. Nám už se ale v hlavě rodí další nápad, jak bude vypadat příští letní pobyt…….??? AHOJ Palečku !!!

Více informací

Novinky

Kalendář akcí