Novinky

Dopraváček 2022

09. 04. 2022 Dopraváček V sobotu 9. dubna se naše děti seznámily s dopravní bezpečností. Jelikož nám nepřálo počasí, připravili jsme pro děti nejdůležitější rady pro bezpečné chování chodce a správné návyky v silničním provozu ve společenské místnosti. Děti se zdokonalily zábavnou formou ve znalosti dopravních značek a řešení dopravní situace. Ke každé situaci byla jedna kvízová otázka. Děti vyřešily 20 otázek. Vždy měly na výběr ze tří možností. Než tety kvíz vyhodnotily, děti se zabavily hrou pexeso s dopravními obrázky. Otázky, ve kterých děti nejvíce chybovaly, jsme si správně vysvětlili. S výsledkem byli všichni spokojeni. Činnost jsme ukončili vyhlášením vítězů a rozdáním sladké odměny.

Více informací

Toulky s knihovnou 2022

26. 03. 2022 S knihovnou po stopách prostějovské historie Na sobotní odpoledne 26. března 2022 jsme pro děti naplánovali zajímavou akci, připravenou městskou knihovnou, spojenou s poznáváním města Prostějova. Teplé a slunečné počasí nám přálo, děti byly natěšené, materiály připravené, takže nic nebránilo vyrazit. Naším úkolem bylo najít a navštívit deset konkrétních míst vyznačených na mapě a správně odpovědět na deset otázek, které s nimi úzce souvisí. Odpovědi jsme zjišťovali přímo na místě a zapisovali je do formuláře, na němž byl uveden i popis a zajímavosti každého místa. Všechny cíle se nacházely ve středu města a jeho blízkém okolí, tudíž projití celé trasy bylo příjemnou procházkou obohacenou poznáním. Prošli jsme po stopách některých slavných prostějovských rodáků, významných osobností i událostí a poznali město Prostějov z trochu jiného úhlu. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí z historie města a objevili jeho skrytá zákoutí. Celá akce byla velmi povedená a téměř detektivní práce děti moc bavila.

Více informací

Cesta do pravěku 2022

05. 03. 2022 Po stopách pravěku V sobotu 5. března jsme s dětmi vyrazili na další turistický výlet. Tentokrát jsme se vydali do Přerova, odkud jsme se sondou nechali přenést do pravěku. Viděli jsme památník lovců mamutů, přes Skalku a Hradisko jsme došli na školní stezku a kolem rokle jsme dorazili až k samotnému mamutíkovi Tomovi. Kromě toho, že jsme si užili přírodu a čerstvý vzduch, dozvěděly se děti zase něco nového a zajímavého. Cesta byla nenáročná a tempo jsme zvolili takové, abychom si mohli udělat několik zastávek na dobrou svačinku, kterou si děti nachystaly. Počasí bylo příjemné a všichni už se těšíme na další výlet.

Více informací

Cesta za sněženkami 22

05. 03. 2022 Cesta za sněženkami Příroda se pomalu probouzí a tak jsme se rozhodli, že půjdeme zjistit, které kytičky jsou nejodvážnější a nejrychlejší a zdobí smutnou zimní Hloučelu. Po cestě jsme objevili nejen sněženky, ale i krásné žluté květy, které rozzářily kus trávníku. Dokonce na nás vykukovali i petrklíče, sedmikrásky a na kraťoučkých stopkách modré hlavičky fialek. Jelikož jsme věděli, že jsou na Hloučeli umístěna krmítka pro ptáčky, vzali jsme pro ně sebou pochoutky v podobě slunečnicový semínek, obilí, máku a jiných suchých dobrot. Děti jim dopřály a krmítka byla plná až po okraj. A protože se říká do třetice všeho dobrého, měli jsme štěstí, protože IRIS pro děti opět umístil na stromy různé hádanky a úkoly, které děti plnily. Podle obrázků se pokoušely uhádnout, kterou pohádku nebo písničku obrázky znázorňují a předháněly se, kdo první najde, přečte a rozluští další úkol. Na domov jsme se vrátili plní zážitků a taky hladoví. Dali jsme si teplý čaj s citronem a medem nebo kakao pro zahřátí a u přípravy večeře jsme si ještě o dnešním dni plném dobrodružství povídali.

Více informací

1. pomoc 2

04. 03. 2022 Školení V pátek 4. března nás opět navštívila paní Černochová z organizace Červený kříž. Tentokrát se děti dozvěděly, že když má miminko teplotu, nemají mu hned nutně podávat léky, nýbrž nejprve teplotu zkusit srazit studenými obklady či zábaly. Dále zjistily, že když je miminko nemocné, zvrací, ale má žízeň či hlad, nemohou reagovat naučenou reakcí a podat mu rohlík. Naučily se, že v tomto případě mají dát miminku trochu vlažné vody, případně přesnídávku z ovoce. Paní Černochová se pak zaměřila i na oblast řezných a tržných ran. Ukázala dětem, jak udělat takzvanou mašličku z náplasti při řezné rance, nebo jak rychle zastavit krvácení při tržné ráně, která hodně krvácí. V případě kdy dojde k zapíchnutí střepu do dlaně, jim také vysvětlila, proč střep z dlaně nemohou vytahovat, a ukázala jim několik možností, co dělat. Toto školení bylo druhou částí z celkových pěti bloků, a my už se moc těšíme, až nás paní Černochová zase opět navštíví.

Více informací

Lyžovačka v Karlově 2022

03. 03. 2022 Jarní prázdniny na sněhu 3. 3. 2022 Celodenní výlet do Karlova pod Pradědem Pojedeme lyžovat a sáňkovat do Karlova, neslo se dětským domovem už několik dní před odjezdem. Vlek jsme měli hned naproti parkoviště, kam nás dovezl autobus. Sjezdovka se šapitó zajišťovala dostatek technického sněhu jak pro lyžaře, tak i sáňkaře. Naši malí lyžaři si opět vytříbili svůj styl. Zpočátku bylo několik menších pádů, ale ke konci lyžovaly téměř jako mistři, na což byly náležitě pyšní. Děti na saních a bobech se kochaly při jízdě horského svahu, který byl tak moc odlišný, než kopec za domem. Nejdříve se musely naučit bezpečně zatáčet a brzdit celou podrážkou, ne jen patou. Svah byl rozlehlý, dráha nevedla mezi stromy, nehrozila tam ani kolize s lyžaři, takže byl i bezpečný. Všichni jsme si to prostě pořádně užili. Cestou domů si vyprávěly své zážitky.

Více informací

Zimní radovánky Nová Ves

01. 03. 2022 Zimní radovánky - Nová Ves; jarní prázdniny 1. 3. 2022. Vzhledem k tomu že „jarní prázdniny“ jsou ve skutečnosti hlavně "zimní" prázdniny, naplánovali jsme pro děti jednodenní výlet za sněhem do Jeseníků. Naložili jsme běžky, boby a sáně a vyrazili autobusem směr Rýmařov a dále do Nové Vsi. Když jsme projížděli Rýmařovem, trochu jsme všichni znejistili, protože sněhu kolem bylo poskrovnu. Naštěstí po příjezdu do Nové Vsi se dětem rozzářily oči – přírodního sněhu zde ještě bylo dost. Po rychlém obědě některé děti nasadily běžky, aby si vyzkoušely tento zimní sport, jiné vyrazily bobovat a sáňkovat na nedaleký kopec, který měly celý den „samy pro sebe.“ K tomu nádherné slunečné počasí a modrá obloha bez mráčku, ani vítr nefoukal. No, co si víc přát? Tento výlet za sněhem se prostě vydařil. Nezbývá, než poděkovat vojákům za poskytnutý autobus a panu řidiči, který nás bezpečně dopravil zpět do Prostějova.

Více informací

Zimní olympiáda s masopustní ochutnávkou

19. 02. 2022 Zimní olympiáda s masopustní ochutnávkou 19. 2. 2020. Zatímco v dalekém Pekingu probíhala zimní olympiáda, naše děti se zúčastnily na místním oválu v areálu domova masopustních hanáckých her. Na malé i velké sportovce čekala štafetová jízda na koloběžkách, dále velmi napínavý závod trojic v tažení koloběžky pomocí švihadla a jako poslední se uskutečnil individuální závod na kolečkových bruslích. Děti daly do závodění veškeré svoje síly. Zápolení nakonec skončilo s těmito výsledky: štafeta: 6. místo – růžová, 5. místo – zelená, 4. místo – žlutá, 3. místo – modrá, 2. místo – oranžová a na 1. místě se umístila vanilková skupina. Závod trojic dopadl takto: 4. místo – oranžová, 3. místo – žlutá, 2. místo – modrá a 1. místo – vanilková. Za nesportovní chování byla diskvalifikována skupina růžová a za nedokončení závodu skupina zelená. Individuální závod na kolečkových bruslích byl rozdělen dle věku dětí. V nejmladší kategorii zajel nejlepší výsledek Vojta, ve střední kategorii Laura a v nejstarší skupině se nejlépe umístil Adam. Všem dětem byla předána malá odměna a na bytech je ještě čekala ochutnávka masopustních dobrot – jitrnic, tlačenky a škvarkové pomazánky.

Více informací

Valentýnský víkend

12. 02. 2022 Valentýnský víkend Valentýn není pouze svátek zamilovaných, ale je to svátek pro každého, kdo si tento den dokáže užít v pohodě a s těmi, které má rád a se kterými sdílí své radosti i starosti. Děti v našem domově pojaly tento svátek ve znamení dobrot a tak už od pátku se vymýšlelo, nakupovalo, peklo a zdobilo. Během víkendu vznikly krásné výtvory ve tvaru srdíček. Byly to ,,vymazlené“ a hlavně výborné VALENTÝNKY, kterými jsme si všichni zpříjemnili a osladili víkend a ještě jsme si ověřili, že děti mají obrovský výtvarný talent a kreativního ducha. Než jsme se ale pustil do mlsání, měly děti za úkol zjistit, kdy, kde, jak a proč vznikl svátek sv. Valentýna. No a po krátkém povídání jsme se mohli všichni odměnit sladkou tečkou.

Více informací

Bernard znovu naděloval 2022

01. 02. 2022 Bernard opět naděloval 2022 Již 14. rokem přispěl Rodinný pivovar Bernard našemu dětskému domovu částku, kterou získal prodejem Prostějovské jedenáctky ve značkové prodejně Bernard v Prostějově. Jedná se o deset haléřů z každé prodané lahve. Celková finanční částka získaná z tohoto prodeje činí 15 109,- Kč. Tyto peníze budou určeny na prázdninové pobyty dětí. V této nelehké době potřebují děti změnu prostředí, jelikož COVID nás připoutal do prostor DD. Probíhá zde nejen výchova a mimoškolní aktivity, ale i vzdělávání v době uzavřených škol v době karantén. Všichni věříme, že léto již proběhne v klidnějším režimu. Pivovaru Bernard za tento dar moc děkujeme.

Více informací

Novinky

Kalendář akcí